גלביט סמליל כחול

שאלות ותשובות התקן שבת לדורות

מקרר כשר לשבת

מה האיסור הכרוך בשימוש במקררים ומקפיאים דיגיטליים בשבת?

בעבר, בפתיחת מקרר בשבת קיימות 2 בעיות עיקריות, האחד זה הדלקת מדחס בעקבות הפתיחה והשני זה הדלקת אור וכיבוי מאוורר בזמן הפתיחה. את נושא הדלקת האור פתרו בעזרת סגירת המפסק או המנורה, ולגבי הדלקת המדחס נהגו להקפיד לפתוח את המקרר כשהמדחס עובד.

כיום התמונה השתנתה כאשר המקררים והמקפיאים הפכו להיות דיגיטליים, כל המקררים מתייחסים לפתיחות הדלת, חלקם גם רושמים כל פתיחת דלת גם אם הוציאו את המנורה, ואם קיימים מפסקי דלתות מגנטיים, לא ניתן לסגור אותם. בנוסף הקירור מנוהל על ידי רגשי טמפרטורה דיגטליים המעבירים כל העת נתונים לכרטיס הפיקוד של המקרר, גם כאשר המדחס פועל.

כל שומר שבת הפותח את דלת המקרר גורם תמיד לשינויים חשמליים ישירים ולרישומים דיגיטליים בכרטיס הפיקוד. שינויים אלו אסורים בשבת, כפי שכתבו גדולי הפוסקים.

כיצד פועלים ההתקנים המובנים של החברות השונות?

בהתקנים המסופקים על ידי יצרן המקרר, חלק מההתקנים מכבים רק את התאורה, אבל מפסקי הדלת ממשיכים לעבוד, וגם החיישנים והמדחס ממשיכים לפעול כתוצאה ישירה מפעוולת המשתמש במקרר בשבת.

ישנם התקנים שאמנם גורמים שפתיחת המקרר לא מפעילה באופן מיידי את המדחס, אלא רק מאריכה את פעילותו, אך השינויים החשמליים והרישומים הדיגיטליים הנגרמים באופן ישיר מפעולת המשתמש, ממשיכים לפעול גם בשבת, כאמור לפי פסיקת גדולי הפוסקים, התקן כזה אינו מועיל כיון שהרישומים הדיגיטליים עצמם אסורים בשבת.

מהו התקן שבת לדורות?

התקן שבת לדורות הינו כרטיס פיקוד שבת חכם המותקן על כרטיס המקרר, בנוסף לכרטיס המקרר הרגיל.

כאשר ההתקן נכנס למצב שבת הוא עוקף לחלוטין את כל הפעילות הדיגיטלית המקרר, ובנוסף כל נושא הקירור מנוהל על ידי ההתקן לפי דרגות קירור שנקבעו מראש על ידי המשתמש, כך שניתן לפתוח את המקרר בשבת בכל זמן (ולא רק כשהמנוע עובד) וללא שום חשש של חילול שבת כלל וכלל.

התקן שבת לדורות פותח באופן בלעדי על ידי מהנדסי אלקטרוניקה בכירים מחברת גלביט אלקטרוניקה בהכוונת רבנים ומומחים, מתוך מטרה להגיע לשמירת שבת מהודרת ומושלמת ללא פשרות, ועם זאת לאפשר שימוש נאות במקרר וקירור איכותי ותקין גם בשבת.

גדולי ישראל בעצמם התקינו למקררים שבביתם את התקן ‘משמרת השבת’ שכיום נקרא התקן שבת לדורות. ביניהם: מרנן הגר”ח קנייבסקי, הגר”ש בעדני, גאב”ד העדה החרדית הגרי”ט ווייס,  הגר”ח וואזנר, הגר”ש עמאר ועוד רבים נוספים.

התקן שבת לדורות נמצא כיום תחת פיקוחם הישיר של רבני “שמור לקדשו” בהכוונת פוסקי הדור שליט”א בראשות הגאב”ד רבי שריאל רוזנברג שליט”א ורבנים נוספים.

איך מפעילים את ההתקן של שבת לדורות?

כחלק מהפיתוח של מהנדסי חברת גלביט אלקטרוניקה, התקן שבת לדורות, פועל באופן אוטומטי ואין צורך להפעילו ידנית.

בהתקן מוטמע לוח שנה עם כל שבתות ומועדי ישראל למשך 40 שנה קדימה, כך בכל ערב שבת וחג, ההתקן נכנס אוטומטית למצב שבת, ובמוצאי השבת והחג הוא חוזר באופן אוטומטי בחזרה למצב חול.

 

מה איכות ההתקן? האם ההתקן מסיר את אחריות החברות למקרר?

ראשית, ההתקן מאושר על ידי מכון התקנים, ומיוצר בישראל עם תקני איכות ובקרה מחמירים ביותר.

שנית, ההתקן נבדק ואושר להתקנה על ידי כלל היבואנים והחברות המובילות בענף המקררים בארץ כדוגמת: מיניליין, ראלקו, ניופאן, תדיראן, קלינטון סחר, אלקטרה סחר, קבוצת ח.י. תן אלקטריק, אלקטרו קובי, אליהו שיווק חשמל, ועוד.